19 Nisan 2019 Cuma

Devrimci Yön

HDP Yönetimi Selahattin Demirtaş'ı unutturmaya mı çalışıyor?

HDP Yönetimi Selahattin Demirtaş'ı unutturmaya mı çalışıyor?
17 Ekim
00:00 2018

Barzani yanlısı sitede yayınlanan haber yorumu solitiraz okurlarının bilgilenmesi için yayınlıyoruz:


Türkiyelileşme sloganı ile siyasal hayatına başlayan HDP, gün geçtikçe beslendiği taban olan Kürt halkını ve o halkın değerlerini dışlayan politikalar ile varlık koşulu olan kitlelere yabancılaşma ve onları dışlama trendini sürdürüyor.

HDP Genel Merkezi tarafından hazırlanan partinin kuruluşunun 6. Yılına özel videoda, Kürt siyasetinin son yıllarda yetiştirdiği, tüm dünyada haklı bir sempati kazanan Selahattin Demirtaş’a ufacık bir karede dahi yer verilmemesi bu trendin son halkası oldu.

HDP’nin resmi sosyal medya hesaplarında paylaşılan “Partimiz 6 yaşında. 6 yıldır yenemediler, 60 yıl geçse yenemeyecekler. Bu inancı bitiremeyecekler. Çünkü bir gider bin geliriz, çünkü umudun adresiyiz. Umudun Adresi HDP” sloganlarıyla paylaşılan videoda, 4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Cezaevi’nde hapis yapan HDP’nin ilk Genel Başkanı, 2014 ve 2018 Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a yer verilmemesi büyük bir tepkinin gelişmesine yol açtı.

Aslında Selahattin Demirtaş’ın Kürdistan gündeminden, toplumsal zihninden ve kalbinden çıkarılmaya çalışılması, unutturulmaya çalışılması salt HDP’ye özgü bir durum değil. Devlet ve devletin etki alanında bulunan tüm kurumlar Selahattin Demirtaş’ı yok sayma, önemsememe, unutturma çabası içindeler. Bu çabaya HDP'de kendi açısından katkı sunmayı sürdürüyor.

10 Ağustos’ta yayınlanan “Halkın iradesine sahip çıkılmalı” başlıklı makalesinde “ HDP tatil havasından çıkıp sahaya inmeli. Halka öncülük etmesi beklenen kesimler daha cesur ve kararlı bir duruş sergilemeli. Kendine karşı korumacı yaklaşımlarla, faşizm ile örtülü uzlaşma arayışıyla halka öncülük yapılamaz” ifadeleriyle HDP’ye ve yönetimine eleştiriler yönelten Demirtaş, HDP’nin mevcut Eşbaşkanı Sezai Temelli’den kamuoyunu hayretler içine bırakan bir cevap almıştı.

Temelli, “Eğer Selahattin Demirtaş bir eleştiri yapıyorsa bu kıymetlidir, fakat yöntem yanlış. Bu tarz yazılar kurullarımızda değerlendirilir, eğer ortakça kamuoyuna açıklanması gerektiği düşünülürse o zaman açıklanır” şeklinde görüş belirterek özeleştiri vermeyeceklerini deklare etmişti.

Sibel Yiğitalp Türkiye'yi bölmek isteyenlere karşı

Kürtlerin haklı tepkisine yol açan bu gelişmenin ardından sosyal medya kullanıcılarının hazmedemediği bir gelişme daha yaşandı. Daha önce aralarında şimdiki HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli’nin de bulunduğu, Kürt halkına, değerlerine ve liderlerine hakaretler yağdıran bir çok figürün ödüllendirilircesine önemli mevkilere taşındığı HDP saflarından son derece anlamsız, hiçbir amaca hizmet etmeyecek, sloganvari bir açıklama da bu kez HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp tarafından yapıldı.

Sibel hanım, Kendisine ait Twitter hesabından “Ülkeyi bölmek isteyenlere karşı, faşizme inat Kürt, Türk, Ermeni, Müslüman, Asuri kadın, erkek birarada, birlikte, birbirine saygı duyan bir yaşamı örgütleyen.... #UmudunAdresiHDP” şeklinde salt kendisini görünür kılan bir tweet paylaştı.

Twitter’da gerek Türk, gerekse Kürt kullanıcılar tarafından yoğun eleştiri ve hakaretlere maruz kalan Yiğitalp, bu tweetin ardından kendisine hakaretler yönelten Türk kullanıcıları hoşgörmesine veya görmezden gelmesine, rağmen Kürdi olarak nitelendirdiği Kürt kullanıcılara düşük içerikli hakaret içeren ikinci bir tweet paylaştı:

Kürdi olmak, en az diğer halklar ve inançların faşizmden çektiklerini anlamak demektir bizim için. Bu empatiyi yaptığımız için HDP yiz, bu hemhalleşme algımızdır bizi Figen yapan, bizi Selahattin yapan. Size burdan ekmek yok, hadi başka kapıya, lümpen asalaklar sizi..

Twitter hesabında Kürt ve Kürdistan ile ilgili hemen hemen hiçbir paylaşımı bulunmayan, tamamen magazinel gündemi takip eden paylaşımlarla politik birikimini kullanıcılarıyla paylaşan Kürt seçmeninin Kurdistani oylarıyla seçilen Kürt vekil Sibel Yiğitalp’in daha önce kendisi tarafından atılanı bir tweet kendi yaşadığı durumu özetler nitelikte:

Bizde bir atasözü vardir Kürtce "Aqilê sivik barê girane" hafif aklın yükü ağır olur derler.:) 

Kaynak: Nerina Azad

S
OLİTİRAZ.COM


Facebook'ta Sol İtiraz